Історія

1990 і нове тисячоліття до 1990-го
Image module

В Одесі, одному з найкрасивіших міст Чорноморського узбережжя, видатна культурна історія. В кінці XIX століття Одеса була великим культурним центром, куди приїжджали відомі музичні особистості. Серед найвідоміших музичних дітей Одеси – педагог-скрипаль Петро Столярський і його учні Давид Ойстрах і Натан Мільштейн. Піаністи Еміль Гілельс і Святослав Ріхтер також виросли в Одесі, як і Шура Черкаський, який народився на Пушкінській вулиці, одній із наймальовничіших у місті. З цієї музичної традиції виріс сьогоднішній Одеський філармонійний оркестр.

Testimonial by The Independent
"Їхній звук був майже гіпнотизуючим - з багатою соковитою текстурою - який міг би конкурувати із звучанням будь-яких колективів Берліну чи Відня, а тиха гра привертала увагу, як заворожуючий шепіт".
The Independent
Лондон

Національний одеський філармонійний оркестр був заснований як симфонічний оркестр Одеської філармонії в 1937 році. З оркестром працювали такі видатні диригенти та солісти, як Натан Рахлін, Юрій Темірканов, Курт Зандерлінг, Давид Ойстрах, Еміль Гілельс, Євген Кісін, Арвід та Маріс Янсонси.

З отриманням Україною незалежності змінився також статус оркестру: в 1993 році Розпорядженням Кабінету Міністрів України оркестр отримав державний статус та був переіменований в Одеський державний філармонійний оркестр. Одеський оркестр – єдиний в Україні, який знаходився за межами Києва та мав цей статус. Це було визнанням динамічного прогресу оркестру під керівництвом головного диригента та художнього керівника Хобарта Ерла на протязі минулих двох років.

Testimonial by Chicago Tribune
"Для більшості американської публіки слово "український" мабуть не викличе яскравого образу, окрім, хіба що великодніх писанок. Одеський філармонійний оркестр змінить цей стереотип, якщо багато з нас його почують. В п'ятницю під час свого американського дебюту в "Оркестр Хол" оркестр показав, що його можна порівняти з найкращими американськими оркестрами. … Ерл тримає Одесу в чудовій формі".
Chicago Tribune
Testimonial by Stuttgarter Zeitung
"П'ять років молодий американський диригент Хобарт Ерл працює з музикантами, і чутно, що ця постійність себе виправдала. Ті, кому знайома гладка непривабливість багатьох виконань … особливо цінують таку обгрунтовану, вивірену у деталях і доведену до цілісної структури музичну творчість".
Stuttgarter Zeitung
Німеччина

Відвідавши 15 країн після 1992 року, оркестр та Хобарт Ерл здійснили 9 поїздок в Західну Європу, 3 поїздки в Північну Америку та в 1995 році пересікли екватор під час поїздки на фестиваль міста Перт в Австралії – виступали у таких Концертних залах як Мьюзікферайн у Відні, Барбікен Холл у Лондоні, філармонія в Кельні, Бетховен-халлє в Бонні, Національна аудиторія в Мадриді, Великий зал Московської консерваторії, Карнегі Холл у Нью-Йорку, Кеннеді Центр у Вашингтоні, Оркестра Холл у Чікаго та Дейвіс Холл у Сан-Франциско. В доповнення до регулярних концертів в Одесі, у 90-х роках оркестр та Хобарт Ерл виступали в таких українських містах як Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці, Ужгород, Вінниця, Житомир, Хмельницький, Кіровоград,Полтава, Миколаїв та Южний, а також здійснили 11 різних поїздок до Києва. У 1994 році Одеський філармонійний оркестр також став першим симфонічним оркестром з утвореної республіки, який виступав в Великому залі Санкт-Петербурзької філармонії ім. Д.Д. Шостаковича після розпаду СРСР.

Testimonial by Sunday Times
"Струнні часто домінують в оркестрах Східної Європи, а духові - часто не є рівноцінні або взагалі покинуті напризволяще. З Одеським державним філармонійним оркестром не так; між групами існує рівність у майстерності, що є задатком видатного оркестру"
Sunday Times
Перт, Західна Австралія

Сьогодні місцева публіка в Одесі пишається досягненнями оркестру та регулярно заповнює концертний зал. Одеський філармонійний оркестр та Хобарт Ерл записали з британською фірмою ASV серію визнаних у всьому світі компакт-дисків з творами українських композиторів, які раніше не записувалися. Перший випуск – у 1995 році.

Testimonial by Die Presse
"Другий новорічний концерт у Києві показав, що Ерл та його оркестр майже досконало спостигли мову віденського вальсу. Музиканти уважно вивчили партитури і не пропустили жодної тонкості, явно не присутньої у нотах. Ерл тонко відтворив елегантні вальсові картини та зумів вищуканою фразировкою створити публіці настрій"
Die Presse
Відень

У червні 2002 року статус оркестра знову підвищився, коли президент України Леонід Кучма підписав Наказ про присвоєння Одеському державному філармонійному оркестру статуса Національного. Оркестр став першим виконавчим колективом в Україні за межами столиці Києва, який отримав такий статус. Також це єдиний творчий колектив в країні, який змінив статус регіонального на національний з часів незалежності України в 1991 році.